Ugrás a fő tartalomra

Egy kis gasztronómia: A sushiról

       A sushi egy ázsiai étel, ami a köztudattal ellentétben nem Japánból ered. Ez a közkedvelt étel eredetileg Kínából származik és csak a VII. században terjedt át Japánba.



     Egzotikus ízvilágának köszönhetően először talán szokatlan lesz számunkra, de ha egyszer megszeretjük, akkor nem tudunk szabadulni tőle, mert magával ragad. Elsőre nem sok ember szereti meg ezt az ízt. Átlagosan 2-3 alkalom kell hozzá, hogy teljesen hozzászokjuk ízvilágához, de azután egyre és egyre többször fogunk betérni egy sushi bárba vagy éppen rendelni egy adagot vacsorára.
 Ez igazán jótékonyan hat majd a szervezetünkre is. Ugyanis a sushi az egyik legegészségesebb ételek egyike. Sok benne a fehérje és a jód, ráadásul nagyon alacsony a zsírtartalma, így nem kell félnünk attól, hogy felszedünk pár kilót egy nagyobb adag elfogyasztásától.
 Taurin tartalma csökkenti a koleszterint, emellett tartalmaz még rengeteg omega 3 és 6 zsírsavat és egyéb vitaminokat és ásványi anyagokat.





      Általában hatosával tálalják őket, figyelve az esztétikus elrendezésre. Ehetjük pálcikával is, de ha ebben nem vagyunk valami jók, (mint ahogy én sem), akkor nyugodtan fogyaszthatjuk kézzel is. A falatokat egyben kell megenni, nem illik kicsiket harapni belőle, ez ugyanis a japánoknál súlyos illetlenségnek számít.
A közhiedelemmel ellentétben pedig a sushi nem csak nyers halas változatban létezik. Számos egyéb dologgal is megtölthetik, mint például rákrudakkal, omlettel, avokádóval, shiitake gombával vagy akár uborkával is. Szóval akit ez tartott vissza a sushi megkóstolásától, az választhat ezek közül az alternatívák közül is.

Légrádi Alexandra (@premium_barbie) által megosztott bejegyzés,



     A falatokat márthatjuk a hozzá tálalt szójaszószba ( shoyu), ha pedig az erősebb, csípősebb ízeket kedveljük, ehetünk hozzá zöld tormát (wasabit), de ezzel csak óvatosan, mert igazán erős!



A gyömbérszeleteket (gari) két falat között szokták enni, az ízek semlegesítése céljából.


    A sushinak több fajtája is létezik, ezek közül a legelterjedtebbek a Maki sushi, ami henger alakú és algalapba (nori) tekert.




   A Nigirinél téglalap alakúra formázzák a rizset és erre jönnek a feltétek, amik ennél a fajtánál általában halak szoktak lenni.


A Temaki pedig ezeknek egy tölcsér formába tekert változata.



    Én személy szerint a Makikat részesítem előnyben, főleg a tonhalasat, a lazacosat és az uborkásat, de igazából akkora sushi rajongó lettem az évek során, hogy szinte jöhet bármelyik. Vacsorára is gyakran szoktam rendelni. Persze ilyenkor jár a különleges teríték is!




     Az árait tekintve, ez természetesen attól is függ, hogy milyen nívójú étteremben fogyasztjuk, de egy középkategóriás sushi bár vagy a rendelés szerintem teljesen megfizethető árban van. Még ha látványra keveselljük is az adagot nem kell megijedni, mert ez egy igen laktató étel. Egy kisebb adag is remekül eltelíti a gyomrunkat.




      Tehát aki még nem próbálta, annak nagyon tudom ajánlani, hogy tegye túl magát a közhiedelmeken és győződjön meg saját maga arról, hogy milyen különleges és isteni finom is eme japán étel.

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hajfánk házilag

  Bár már tavaly hódító útjára indult a hajfánk, ám észrevételeim szerint csak most érte el a népszerűsége csúcsát.     Már szinte minden jelentősebb üzletben kapható, anyagától függően változó áron. Ám ki gondolná, hogy otthon is könnyen elkészíthető fillérekből.   Csak egy használaton kívüli tetszés szerinti színű zoknira és egy ollóra van szükségünk hozzá.     Az elkészítése pedig pofon egyszerű. Mindössze le kell vágnunk a zoknink orrát,  majd szorosan fel kell tekernünk a képen látható módon. És már kész is vagyunk! És most nézzük, hogy hogyan is kell használnunk. 2  féle mód van rá, kinek melyik az egyszerűbb. A kiindulási pont mindkettőnél ugyanaz, mégpedig a szoros lófarok.    Az elsőnél hajvégektől kezdve tekerjük fel fürtjeinket az imént elkészült fánkra,  majd  néhány csattal rögzítjük és máris kész az egyszerű és elegáns balerina konty. A második verziónál a lófarok tövéhez tesszük  a fánkot,    gondosan szétterítjü

Őszi körmök

   Az őszi szezon idén az erőteljes színektől lesz "hangos". A ruhadivathoz hasonlóan a hagyományos barnás, sárgás színek a háttérbe szorulnak és helyükre vidám árnyalatok kerülnek.    A szürke egy semleges szín, ami jól passzol szinte mindenhez. Idén választhatod akár sötét, akár világos árnyalatait. kép forrása: www.facebook.com/nailartcommunity kép forrása: https://www.facebook.com/FashionIsMyDrug?fref=ts    Kék, kék mindenhol. Egyértelmű kék uralom van a divatban, ruha, kiegészítő és természetesen köröm téren is. Ám míg az előbbieknél a türkiz az abszolút befutó, addig a körmöknél a Royal Blue, azaz a királykék a fő szín. kép forrása: https://www.facebook.com/FashionIsMyDrug?fref=ts Ettől függetlenül  minden árnyalat divatosnak számít, ami visszaidézi nekünk egy kicsit a nyári ég kékjét vagy a gyönyörű tengert. képek forrása: https://www.facebook.com/FashionIsMyDrug?fref=ts    A zöld nem tartozik a kedven színeim közé úgy általánosságban,

Csillámos ombre köröm

  A tavalyi év nagy slágere az ombre bár kissé háttérbe szorult, mégis divatos maradt, főleg a hajak és a körmök terén. Most egy igazán elegáns csillámos ombre köröm elkészítését fogom megmutatni nektek. Mindenkinek ajánlanám, hiszen sokkal egyszerűbb megcsinálni, mint a színes ombre-t ami nekem is csak minden 3. nekifutásra sikerül. Fekete és színtelen lakkra, valamint tetszés szerinti színű csillámporra vagy csillámos körömlakkra lesz szükségünk hozzá. Először kilakkozzuk feketére a körmeinket. Amikor megszáradt a lakk, nagyjából a körmök közepétől elkezdjük felvinni a csillámot. Először csak óvatosan és keveset, aztán ahogy közeledünk a körmök vége felé, egyre többet tehetünk rá.   Ha csillámporral dolgozunk, akkor azt még az fekete lakk megszáradása előtt kell rászórnunk, hogy jól beleragadjon. Az elv az előzőhöz hasonlóan, középről kifelé és egyre többet szórva. Utolsó lépésként pedig jöhet a színtelen lakkozás! A fekete helyett persze használ